החופה וקידושין

החופה

את טקס החופה עורך הרב ה "מסדר הקידושין". כדי  להבטיח שטקס החופה יתבצע על פי הכללים ההלכתיים וכדת משה וישראל. דבר נוסף נצרך בטקס, נוכחות של מניין אנשים יהודים שמלאו להם 13 שנים.

חכמנו זכרונם לברכה מכנים את השלב הראשון של הנישואין – האירוסין בשם 'קידושין'. פעולת מעשה הקידושין, הוא הפעולה הגורמת לאישה להפוך מאישה פנויה לאישה נשואה, הנקראת "אשת-איש. משמעות הקידושין היא שהאשה אסורה על כל איש אחר מלבד בעלה, ואין נישואין אחרים תופסים בה, וזו המשמעות הבסיסית של הנישואין, אותה חש כל זוג. בני הזוג מיוחדים זה לזה, בונים עולם פרטי משותף. השותפות ביצירה חדשה זו, יש בה התרוממות רוח; תחושה של מגע עם הנצח. ועדיין האשה נאסרת על בעלה עד שיכתוב לה כתובה, וייחוד בפני שני עדים כשרים.

את טקס הנישואין עורכים מתחת לחופה, המסמלת את הבית, החופה צריכה להיות פתוחה מכל צדדיה, ונעשית תחת כיפת השמים, כסימן להבטחה שנתן הקדוש ברוך הוא לאברהם אבינו, שזרעו יהיה "ככוכבי השמים לרוב".

החתן והכלה לא עונדים תכשיטים מתחת לחופה. ההתחייבות ההדדית שלהם צריכה להתבסס על אישיותם האמיתית, ולא על רכושם הפרטי.

לאחר סיום עריכת הכתובה, אב החתן ואב הכלה מלווים את החתן אל החופה, ולאחריהם אמא של הכלה ואם החתן מלוות את הכלה.

מנהג רוב האשכנזים הוא שכהכלה מגיעה אל החופה היא מסתובבת שבעה סיבובים או שלושה (תלוי במנהג) מסביב לחתן, ולצִדיה סובבות גם אִמה ואֵם החתן. שבע ההקפות הם כעין יצירת חומת שמירה מפני המזיקים והעין הרע שלא יהיה להם שליטה ואחיזה בקידושין אלו, כמו שמצינו אצל יהושע שהיו צריכים לסובב 7 פעמים את חומת יריחו בכדי להפילה.
לאחר סיום ההקפות הכלה נעמדת לימין החתן.

הקידושין

לפני הקידושין ממלאים כוס יין ראשון (כוס שני ממלאים לשבע ברכות)  שעליו מברכים את ברכת האירוסין .
הרב נעמד לצד החתן והכלה ובידו כוס יין, ומברך:

הרב מברך: בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹקינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן
הרב מברך: בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹקינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל הָעֲרָיוֹת, וְאָסַר לָנוּ אֶת הָאֲרוּסוֹת, וְהִתִּיר לָנוּ אֶת הַנְּשׂוּאוֹת לָנוּ עַל יְדֵי חֻפָּה וְקִדּוּשִׁין, בָּרוּךְ אַתָּה יי, מְקַדֵּשׁ עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל עַל יְדֵי חֻפָּה וְקִדּוּשִׁין.

לאחר ברכת האירוסין, הרב נותן לחתן ולכלה לשתות מעט מן היין יש הנוהגים שאֵם הכלה משקה את הכלה מכוס היין.

 

מאמרים נוספים:

יום החתונה הטבעת הכתובהשבע ברכותחדר הייחוד

כתובות מוכנות

גלריה של כתובות מוכנות המודפסות על נייר משובח

לחץ כאן ›››

גלריית כתובות

מגוון רחב של דוגמאות, עם אפשרות להתאמה אישית כרצונכם.

לחץ כאן › › ›

כרטיסי שבע ברכות

  מבחר של דוגמאות, ומותאם אישי בהתאם לעיצוב הכתובה.
לחץ כאן › › ›